Zielona herbata nie jest lekiem, ale jednocześnie wykazuje cechy i działanie, dzięki którym korzystnie wpływa na wiele schorzeń. Ten napój występuje w wielu odmianach a ich walory smakowe i zapachowe zależą od sposobu uprawy, zbioru i suszenia. Różnią się one między sobą także zawartością kofeiny.
Zielona herbata – wskazania i przeciwwskazania do stosowania
Aromatyczny napar z zielonej herbaty jest bogaty w wiele cennych składników. Wśród nich wymienić można witaminy B, C, E, K, garbniki, mikroelementy, polifenole, katechiny czy aminokwasy. Dzięki ich zawartości zielona herbata skutecznie wspomaga organizm w przeciwdziałaniu i zwalczaniu schorzeń. Jej regularne, umiarkowane spożywanie działa korzystnie na:
- wygląd skóry
- obniżenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia
- ograniczenie depresji
- zmniejszenie cellulitu
- przeciwdziałanie paradontozie
- anty-nowotworowo i anty-miażdżycowo
- poprawę pamięci
- podkręcenie metabolizmu
- procesy odchudzania.
Szeroki wachlarz zastosowań zielonej herbaty sprawia, że jest to napój dobroczynnie wpływający na organizm. Nie jest on jednak wskazany dla określonych grup osób, które:
- chorują na osteoporozę, ponieważ zielona herbata wypłukuje wapń z organizmu;
- cierpią na nadciśnienie i stosują leki, ponieważ ich działanie może zostać osłabione;
- są w ciąży, z uwagi na zagrożenie dla płodu w kwestii przyswajania kwasu foliowego;
- mają wrażliwy żołądek;
- mają zaburzone wchłanianie żelaza z pożywienia, gdyż grozi to anemią.
Zielona herbata a odchudzanie
Zielona herbata to napój, który jest polecany w wielu dietach odchudzających. Dzieje się tak ze względu na jej działanie przyspieszające metabolizm i hamujące apetyt. Ponadto zielona herbata wykazuje działanie moczopędne, pozwalające na szybkie pozbycie się toksycznych substancji z organizmu. Jest ona także sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Dodatkowym korzystnym wpływem zielonej herbaty jest poprawa krążenia, obniżanie poziomu cholesterolu i obniżanie poziomu cukru we krwi. Poza działaniem wspomagającym redukcję masy ciała zielona herbata wzmacnia również układ immunologiczny i przeciwdziała depresji. Regulowanie równowagi i funkcjonowania organizmu w szerokim spektrum pozwala na łatwiejsze uporanie się z nadmiernymi kilogramami, jak również wpływa na poprawę sprawności i samopoczucia, co również przekłada się na lepsze wyniki w odchudzaniu.
Pomoc w zmianie sylwetki, ale nie remedium
Należy pamiętać, że samo picie zielonej herbaty nie sprawi, że nadwaga zniknie. Kurację trzeba wspomagać poprzez zmianę trybu życia na zdrowy i aktywny. Najważniejszymi zmianami powinny być wprowadzenie zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej, które będą stymulować procesy przemiany materii w organizmie oraz usprawniać działanie zielonej herbaty. Dzięki kompleksowemu działaniu procesy spalania tłuszczu można zwiększyć o kilkanaście procent. Ponadto silnie działające substancja, zawarta w zielonej herbacie, pochodzący z rodziny katechin – galusan epigalokatechiny, hamuje ich wchłanianie z pożywienia, tym samym wzmagając ich zużycie przez organizm.