Czy cardio może “zepsuć” sylwetkę?

Czy zauważyłaś, że w fitness klubie najzgrabniejsze dziewczyny ćwiczą na siłowni, a nie na bieżni. No właśnie co lepiej wpływa na Twoją sylwetkę długie sesje cardio, powtarzane każdego dnia czy krótkie intensywne treningi. .

  cardio
Zdjęcie pokazuje jaki wpływ na naszą sylwetkę mają długotrwałe wysiłki o niskiej intensywności (maratończyk), a jaki krótkie o dużej intensywności (sprinter). To co łączy te dwie sylwetki to skrajnie niski poziom tkanki tłuszczowej. To co dzieli to zupełnie inna masa mięśniowa.
 
Przyznać należy, że sylwetka sprintera wygląda zdecydowanie lepiej, jest wysportowana oraz zdrowa. Tego samego nie da się powiedzieć o maratończyku.

Brak masy mięśniowej sprawia, że sylwetka wygląda na przesadnie wychudzoną, można powiedzieć na “wygłodniałą”. Należy zaznaczyć, że zdjęcia przedstawiają zawodowych sportowców czyli pewne ekstremum. Dla zwykłego Kowalskiego jedna jak i druga sylwetka może być przesadzona, każda w inną stronę.
 
Ale dziś chce pokazać jaki wpływ na sylwetkę ma aktywności typu cardio (maratończyk), które jest częstym narzędziem do odchudzania. W innym artykule omówię trening siłowy (sprinter), który jest niedoceniany przy odchudzaniu, co jest ogromnym błędem jeśli Twoim celem jest zdrowa sylwetka.

Przykłady tych sportowców świetnie obrazują jak działają na nasze ciało treningi o charakterze długotrwałym oraz krótkotrwałe ale mocno intensywne sesje treningowe. Przejdźmy do treningu cardio.

 

Minusy Cardio:

 

 •  spala kalorie tylko podczas treningu
 •  długie biegi osłabiają stawy i kości
 •  spada podstawowa przemiana materii
 •  zwalnia metabolizm
 •  uszczupla masę mięśniową, która sprawia, że sylwetka jest jędrna
 •  spada siła
 •  szybka adaptacja metaboliczna – ciągłe ucinanie kalorii dla efektu

Cardio posiada również plusy zwiększa kondycje, pozytywnie wpływa na układa krążenia, jest ich znacznie więcej ale dziś chce się skupić bardziej na apekcie kształtowania sylwetki.
 

Długie i częste cardio niszczy sylwetkę

 
Częste i długie sesje treningu cardio zwiększa poziom kortyzolu. Kortyzol to hormon stresu. Sam w sobie nie jest zły, jest wręcz nam potrzebny, dopiero jego nadmiar będzie szkodliwy oraz utrudni proces budowania zdrowej sylwetki.

W nadmiarze kortyzol sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, powoduje rozpad tkanki mięśniowej co jest dla nas niekorzystne z puntu widzenia kształtowania sylwetki.

Zmniejsza również aktywność innego ważnego hormonu, który z kolei pomaga w budowie mięśni i spalaniu tłuszczu, testosteronu.
 
Wiemy już, że podwyższony kortyzol to mniej mięśni. A mniej mięśni równą się mniejsza siła, wolniejszy metabolizm, mniej spalonych kalorii w ciągu dnia i płaska sylwetka.
 

Dlaczego mięśnie są ważne przy odchudzaniu?

 
Ponieważ mięśnie są pożeraczem energii.

 • 1kg tkanki mięśniowej w ciągu dnia spala 140kcal
 • 1kg tkanki tłuszczowej w ciągu dnia spala 20kcal

Więc im więcej masy mięśniowej tym szybszy metabolizm, czyli spalasz więcej kalorii. To o czym musisz wiedzieć to, że tkanka tłuszczowa spalana jest w mięśniach, wiec są one ważnym elementem przy odchudzaniu.

Im więcej masz mięśni tym łatwiej Ci się odchudzać. Oczywiście nie mówię, aby budować mięśnie jak u kulturysty. Raczej skup się po prostu na utrzymaniu tej ilości mięśni, które aktualnie masz pod tkanką tłuszczową. A zadbasz o nie dodając kilka sesji treningu siłowego.
 
Wykonując wyłącznie długie sesje cardio organizm bardzo chętnie pozbywa się mięśni, które są dla niego zbędnym balastem. Wyobraź sobie 100kg maratończyka, z taką waga raczej by nie ukończył nawet połowy maratonu.

Dlatego często osoby odchudzające się tylko i wyłącznie za pomocą treningu cardio tracą dużo kilogramów ponieważ część z nich pochodzi z utraconych mięśni, które jak już wyżej napisałem są dla nas ważne nie tylko ze względu na szybszy metabolizm ale też ze względu na wygląd sylwetki.

To mięsnie nadają jędrność sylwetce. Bez nich sylwetka będzie płaska kiedy już się odchudzisz i będzie jej brakowało „tego czegoś”. Dokładnie tak jak sylwetka maratończyka.

Podsumowując

 
Długie sesje cardio na bieżni, rowerku, itp. które często są wybierane do walki z nadwagą nie są najlepszym wyborem jeśli Twoim celem jest zgrabna oraz kształtna sylwetka. Ponieważ przez tego typu trening narażasz się na ubytki masy mięśniowej, które później ciężko jest odbudować.
 
Oczywiście nie musi tak być i jeśli lubisz taką formę aktywności to nie rezygnuj z niej ale zadbaj koniecznie o spożycie większej ilości kalorii, suplementacje, która zabezpieczy mięśnie i koniecznie dodaj w ciągu tygodnia 2-3 sesje z treningiem siłowym aby mięśnie dostały bodźca do wzrostu, a raczej tego aby nie zmalały.
 
Dodam co ja zauważyłem na przestrzeni kilkunastu lat od kiedy jestem obecny w fitness klubach. Często widzę osoby, które od miesięcy czasem nawet lat ciągle wykonują te same długie sesje aerobowe.

Wchodzą na bieżnie, maszerują 1,5 godziny i co ciekawe te osoby się nie zmieniają!

Nie chudną, nie tyją cały czas sylwetka wygląda tak samo. Czy w takim razie ma sens wykonywanie takich treningów? To zależy. Jeśli ktoś lubi, to tak. Jeśli zależy Ci na dobrze wyglądającej sylwetce. To nie tędy droga.

Potrzebujesz indywidualnej diety lub wsparcia w dążeniu do idealnej formy?

Dołącz do grona osób, które mają: 

 • Skuteczne metody treningowe i żywieniowe
 • Dostęp do profesjonalnej wiedzy
 • Pewność, że robią to co trzeba
 • Wsparcie
 • WYNIKI !!!

Zróbmy wspólnie to co było dla Ciebie niemożliwe. Oto plan na Ciebie:

1. PRZESTAŃ tolerować wymówki typu “nie chce mi siꔓod jutra”.
2. ZACZNIJ od siebie wymagać więcej. Znacznie więcej, bo możesz.
3. ZBUDUJ wymarzoną sylwetkę – w tym mogę Ci pomóc

Zapraszam do programu Metamorfozy Sylwetki Online.