Przetrenowanie określane jest jako przewlekłe zmęczenie. Pojawia się wtedy, kiedy organizm ma już dość nakładanych na niego obciążeń i potrzebuje przerwy. Należy przede wszystkim zapamiętać, ze dobry trening to idealny balans pomiędzy obciążaniem organizmu, a regeneracją. Jeśli natomiast skupimy się głównie na tym pierwszym, szybko możemy tego pożałować.
Przetrenowanie – kto jest na nie narażony?
Przetrenowanie może przydarzyć się każdej osobie – zarówno początkującemu adeptowi siłowni, jak i osobie zaawansowanej. Jeśli tylko będziemy stawiać przed sobą zbyt ambitne cele, które będą niemożliwe do zrealizowania w tak krótkim odstępie czasu, możemy być pewni, że dopadnie i nas.
Głównymi przyczynami przetrenowania są: zbyt wyśrubowane plany treningowe, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość czasu na odpoczynek i regeneracje. Sytuacji nie poprawia obecne tempo życia wielu ludzi, którzy bardzo często są narażeni na stres i emocje.
Przetrenowanie bardzo często jest mylone z przemęczeniem. Są to jednak dwie zupełnie odrębne reakcje organizmu. O ile przemęczenie to tylko stan chwilowy, który przechodzi najczęściej po kilku dniach poświęconych na odpoczynek, a jego objawy są głownie fizyczne, tak przetrenowanie wiąże się również z znaczącym spadkiem formy psychicznej. Jest to niestety stan, z którego wychodzi się bardzo długo.
Jak rozpoznać przetrenowanie?
Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że jesteśmy przetrenowani. Do głównych z nich należą:
Fizyczne objawy przetrenowania:
- wyczerpanie organizmu
- problemy z koordynacją ruchową
- podniesiona temperatura ciała i zwiększone tętno
- duszności
- bóle i zawroty głowy
- bóle serca
- bóle mięśni i stawów
- nadmierne pocenie się
Psychiczne objawy przetrenowania:
- zmniejszony popęd seksualny
- problemy z koncentracją
- znaczący pogorszenie samopoczucia
- zniechęcenie do życia
- agresywność
- otępienie
Jak uniknąć przetrenowania?
Przetrenowaniu lepiej zapobiec niż leczyć. Najprostszym sposobem będzie regularna obserwacja organizmu i świadome układanie planu treningowego. Jeśli tylko nasz organizm zacznie wykazywać spadki formy, należy reagować jak najszybciej, obniżając intensywność treningu i pozwalając sobie na dłuższą regenerację. Jeśli sytuacja się nie poprawia, najlepiej będzie zmienić na pewien czas plan treningowy, poprawić dietę i zwiększyć czas przeznaczony na sen. Raz na jakiś czas warto wprowadzić sobie kilkutygodniowy okres roztrenowania, w którym albo rezygnujemy z ćwiczeń całkowicie, albo poświęcamy się wyłącznie mniej intensywnym formom wysiłku.
Powrót do formy po przetrenowaniu
Wychodzenie z przetrenowania jest bardzo ciężkie i wymaga sporej ilości pracy. Zazwyczaj konieczna jest całkowita rezygnacja z treningów, do momentu aż organizm całkowicie się zregeneruje, a psychika zacznie poprawnie pracować. W mniej drastycznych przypadkach wystarczy tylko ograniczyć nieco treningi i zmienić dietę, a także wprowadzić w życie dodatkowe formy regeneracji jak np. masaże.
Należy pamiętać, że zbyt ambitny trening może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i licznych kontuzji, a wtedy powrót będzie już niemożliwy. Warto więc czasem odpuścić, by móc się cieszyć zdrowiem przez cały czas.
Jeśli chcesz uniknąć przetrenowania to Twój plan treningowy powinien być odpowiednio zaplanowany. Dlatego w takim przypadku przydaję się bardzo pomoc Trenera.