Jak się motywować do treningów?

Moda na bycie fit jest wszechobecna w każdej zbiorowości. Niezależnie od miejsca zamieszkania, kultury, wyznania czy statusu społecznego ludzie dbają o swoją formę. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Sposoby dbania o siebie

Każdy z nas poprawia swoją sylwetkę w inny sposób. Mówiąc najogólniej możemy wyróżnić dwa: dieta i ćwiczenia. Oczywiście najlepszy i najszybszy efekt osiągniemy łącząc te metody. Musimy jednak pamiętać, by zarówno dietę, jak i trening dopasować do indywidualnych potrzeb. Bierzmy pod uwagę cel, do którego dążymy oraz zapotrzebowanie naszego organizmu. Nie kierujmy się ślepo tym, co powiedzą inni, bo nie u każdego takie samo postępowanie przyniesie ten sam efekt.

Dopasuj działanie do celu

Zmieniając styl życia kierujemy się wieloma powodami. Niezależnie od nich celem jest najczęściej poprawa kondycjiwzmocnienie mięśni lub chęć utraty wagi.

Zanim przejdziesz na dietę albo zaczniesz uprawiać sport zastanów się, dlaczego to robisz. Każdy z wyżej wymienionych powodów wymaga innego działania, a nieumiejętnym postępowaniem możemy sobie zaszkodzić.

Nie narażaj swojego zdrowia na niebezpieczeństwo!

Jest szereg zasad, które może stosować każdy (np. ograniczenie tłuszczów czy cukrów złożonych w diecie, wykonywanie prostych ćwiczeń kondycyjnych, bieganie), ale wprowadzając duże zmiany koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże ci zmienić tryb życia bez zbędnego ryzyka!

Jak zacząć trening?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia ze sportem nie rób od razu długiego wykańczającego treningu. Zacznij powoli, skoro twój organizm nie jest przyzwyczajony do aktywności fizycznej, to kilka skłonów czy przysiadów będzie dla niego wyzwaniem.

Zupełnie nie znasz się na temacie? Zasięgnij porady!

Źle wykonywane ćwiczenia nie tylko nie pomagają, ale mogą wręcz zaszkodzić. Dlatego zapytaj osobę, która wie więcej, jak powinno to wyglądać. Porad na ten temat możesz szukać w internecie, ale pierwszy trening najlepiej wykonać pod okiem specjalisty. Wówczas masz pewność, że ćwiczysz prawidłowo i w razie wątpliwości możesz od razu o wszystko pytać nie musząc czekać na odpowiedź.

Niezależnie od powodu, dla którego zaczynasz ćwiczyć, rodzaju ćwiczeń i ich intensywności pierwszy trening (choćby najlżejszy) jest już krokiem do sukcesu.

Zacząłeś? Nie przerywaj!

Mimo tego, jak wiele mówi się o czasie, po którym jest szansa na pierwsze efekty mnóstwo ludzi nadal spodziewa się je zobaczyć po pierwszych ćwiczeniach. Kiedy nie zauważają różnicy, rezygnują, bo przecież nie ma po co się pocić skoro to nic nie daje.

Jest to błędne myślenie! Ćwiczenia przynoszą efekty tylko wówczas, gdy powtarzamy je regularnie przez dość długi czas. Dlatego trzeba być cierpliwym.

Jak się motywujemy?

Częstym powodem jest chęć schudnięcia dla kogoś lub na jakąś okoliczność (zwykle wesele, czy koniec roku). Jest to chwilowa zachcianka więc zwykle się nie sprawdza. Ćwicząc skupmy się na sobie, pamiętajmy, że to nie tylko pozwoli nam zrzucić kilka kilogramów, ale także poprawi nasze zdrowie. Wówczas będziemy mieli powód do treningu niezależnie od czasu czy otoczenia. Bądźmy trochę egoistyczni. Podczas trenowania nie myślmy o byciu lepszymi od kogoś, czy dla kogoś. Skupiajmy się na tym, by czuć się dobrze samemu ze sobą. W końcu to nasz trening, więc osiągajmy swoje cele!