Duży czy mały ciężar?

Nasze mięśnie zbudowane są z włókien mięśniowych, a włókna możemy podzielić na dwa rodzaje. Właściwe są 3 rodzaje ale jedne potrafią się dostosować do uprawianej aktywności. Więc opowiem tylko o tych, które mają dla Ciebie znaczenie. 

 

Duży ciężar, mało powtórzeń – włókna białe.

Włókna białe świetnie reagują na duże obciążenia i małą liczbę powtórzeń w zakresie 6-12. Idealnym przykładem ćwiczeń przy których można wykonywać mała ilość powtórzeń z dużym obciążeniem są:

  • Przysiady
  • Wiosłowania 
  • Martwy ciąg
  • Wyciskania


Wszystkie te ćwiczenia wykonując w zakresie powtórzeń 6-12 będą powodować hipertrofie czyli wzrost białych włókien w mięśniach.


Mały ciężary, dużo powtórzeń – włókna czerwone.

Włókna czerwone lubią małe obciążenia ale dużą liczbę powtórzeń. Powyżej 12. Często w swoich planach treningowy daje podopiecznym ekstremalnie duże ilości powtórzeń w jednej serii czasem nawet 50. Trzeba jedynie wiedzieć przy, których ćwiczeniach to się sprawdza i kiedy stosować taka ilość ruchów.

 

Jak to wykorzystać w planie treningowym?

Już wiesz, że mięśnie są zbudowane z różnych włókien. Każde z nich reaguje na inne bodźce (duży lub mały ciężar). Wykorzystaj tą informację w swoich planach treningowych aby skuteczniej rozwijać swoje mięśnie.

Każdy mięsień w naszym ciele ma przewagę białych lub czerwonych włókien mięśniowych. Wejdź w Google wpisz hasło “rozkład włókien mięśniowych w mięśniach”. Wybierz zakładkę grafika i wyskoczy Ci mapa, w których partiach ile znajduje się, których włókien.

Biorąc pod uwagę taką mapę włókien podczas układania planu treningowego możesz wykorzystać pełny potencjał swoich mięśni i np. na barki możesz dać więcej ćwiczeń z małym ciężarem.

W taki sam sposób postąp z innymi partiami, układając plan treningowy tak aby przy jednych partiach stawiać bardziej na duże ciężary, a przy innych na małe. 

 

Potrzebujesz indywidualnej diety lub wsparcia w dążeniu do idealnej formy?

Dołącz do grona osób, które mają: 

  • Skuteczne metody treningowe i żywieniowe
  • Dostęp do profesjonalnej wiedzy
  • Pewność, że robią to co trzeba
  • Wsparcie
  • WYNIKI !!!

Zróbmy wspólnie to co było dla Ciebie niemożliwe. Oto plan na Ciebie:

1. PRZESTAŃ tolerować wymówki typu “nie chce mi siꔓod jutra”.
2. ZACZNIJ od siebie wymagać więcej. Znacznie więcej, bo możesz.
3. ZBUDUJ wymarzoną sylwetkę – w tym mogę Ci pomóc

Zapraszam do programu Metamorfozy Sylwetki Online.