Duży czy mały ciężar?

Nasze mięśnie zbudowane są z włókien mięśniowych, a włókna możemy podzielić na dwa rodzaje. Właściwe są 3 rodzaje ale jedne potrafią się dostosować do uprawianej aktywności. Więc opowiem tylko o tych, które mają dla Ciebie znaczenie. 

 

Duży ciężar, mało powtórzeń – włókna białe.

 


Włókna białe dobrze reagują na duże obciążenia i małą liczbę powtórzeń w zakresie 6-12. Idealnym przykładem ćwiczeń będą:

 

  • Przysiady
  • Wiosłowania 
  • Martwy ciąg
  • Wyciskania


Wszystkie te ćwiczenia wykonując w zakresie powtórzeń 12-6 będą powodować hipertrofie czyli wzrost białych włókien w mięśniach.


Mały ciężary, dużo powtórzeń – włókna czerwone.

 

Włókna czerwone lubią małe obciążenia ale dużą liczbę powtórzeń. Powyżej 12. Często w swoich planach treningowy daje podopiecznym bardzo duże ilości powtórzeń w jednej serii czasem nawet 50 czy 100. Trzeba jedynie wiedzieć przy, których ćwiczeniach to się sprawdza.

 

Jak wykorzystać to do swoich planów?

 

Skoro już wiesz, że mięśnie są zbudowane z różnego rodzaju włókien i każde z nich reaguje na inne bodźce to wykorzystaj tą informację w swoich lanach treningowych aby skuteczniej rozwijać swoję mięśnie.

 

Wejdź w Google wpisz hasło “rozkład włókien mięśniowych w mięśniach”, wejdź w zakładkę grafika i wyskoczy Ci mapa, w których partiach ile znajduje się, których włókien. Z tą mapą możesz już ułożyć plan treningowy wykorzystując pełny potencjał swoich mięśni i np. na barki możesz dać więcej ćwiczeń z małym ciężarem. W ten sam sposób postąp z innymi partiami mięśni, układając tak plan aby przy jednych partiach stawiać bardziej na duże ciężary, a przy innych na małe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *