Nie mogę schudnąć. Sprawdź najczęstsze przyczyny.

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do tego, jak wyglądamy, co jemy, a czego jeść nie powinniśmy. Staramy się za wszelką cenę zachować zdrowe i ładne ciało przez jak najdłuższy czas, a także dbać o to, by długo czuć się dobrze. Czasami jednak, choć wydaje nam się, że wszystko robimy dobrze, nie jesteśmy w stanie zrzucić zbędnych kilogramów. Powodów może być wiele, dlatego warto naprawdę obiektywnie przyjrzeć się swoim nawykom, by zrozumieć, czy robimy coś nie tak. Jakie są najczęstsze przyczyny, które uniemożliwiają nam schudnięcie?

 

Zła dieta

 

“Ale przecież ja jem zdrowo” – to zdanie słyszał chyba każdy dietetyk. Wydaje nam się, że odżywiamy się dokładnie tak, jak trzeba: jedząc warzywa i owoce. Zapominamy jednak, że zdrowa dieta to nie tylko duża ilość “zielonych” składników (choć i tutaj “duża ilość” u każdego może znaczyć coś innego). Dieta musi być przede wszystkim urozmaicona, by organizm otrzymywał wszystko to, czego potrzebuje. Dodatkowo powinniśmy wyrzucić z niej wszystkie produkty szkodliwe i nienaturalne – chipsy zastąpić chrupkami z jarmużu, zrezygnować z jogurtów owocowych na rzecz naturalnych z owocami i tym podobne. Zamiast iść na skróty i wybierać przetworzone produkty, powinniśmy jeść jak najwięcej tego, co nie zostało poddane obróbce. I oczywiście nie zapominajmy o czytaniu składu. Często upieramy się, że jemy zdrowe płatki, a w składzie znajduje się sam cukier. To nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Kiedy nie wiemy, co jeść, idźmy do dietetyka. On poradzi nam, jakie składniki będą dla nas najlepsze, uwzględniając ewentualne alergie czy problemy zdrowotne.

 

Za mało się ruszamy

 

Odpowiednia dieta to połowa sukcesu, może nawet trochę więcej, niż połowa. Jednak bez aktywnego trybu życia nie możemy liczyć na to, że centymetrów zacznie ubywać w zawrotnym tempie. Potrzebujemy bodźców, które zmuszą nasze ciało do pracy. Zacznijcie od półgodzinnego truchtu – wolne bieganie pobudza krążenie i przemianę materii, podkręcając metabolizm. Po jakimś czasie będziecie gotowi na znacznie więcej. Jeśli zależy Wam na zrzuceniu wagi, zapiszcie się na siłownię. Tam doradca personalny będzie mógł zaobserwować, co robicie dobrze, a co źle, jakie ćwiczenia powinniście wykonywać, by schudnąć z danych partii ciała.

 

Choroby

 

Niestety, gdy odpowiednia dieta i ruch nie wystarczą, powinniśmy poważnie zainteresować się naszym stanem zdrowia. Brak efektów naszych starań może bowiem oznaczać, że mamy problemy zdrowotne. Może to być celiakia, która – przez wszechobecny gluten – uniemożliwia chudnięcie. To także częsty problem przy niedoczynności tarczycy. Przy nieodpowiedniej gospodarce hormonalnej trudno chociażby myśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów. To niestety bardzo częsty problem, który można jednak wykryć za pomocą zwykłych badań krwi. Przy trudnościach z odchudzaniem warto zatem zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na badania. Takie wyniki to także konieczność przy wizycie u dietetyka, który analizuje nasze badania by sprawdzić, czy nasz organizm boryka się z jakąś chorobą.