Motywacja do ćwiczeń, dlaczego tak szybko ją tracimy?

Motywacja do ćwiczeń jest ważnym elementem stanowiącym o osiągnięciu sukcesu. Jest nawet istotniejsza aniżeli genetyczne zdolności, warunki, czas lub pieniądze. Motywacja to mechanizm regulacji emocjonalnych, nadający siłę zachowaniu człowieka oraz ukierunkowujący je. Może mieć charakter świadomy czy nieświadomy. A mówiąc potocznie motywacja to okres gotowości rozpoczęcia działań, mających dla konkretnej osoby ważne znaczenie. Motywacja jest siłą do pokonywania przeszkody oraz realizacji kolejnych wyzwań.

 

Wewnętrzna motywacja

Jeśli trenujesz od jakiegoś czasu, przypomnij sobie z jakim celem zaczynałeś ćwiczenia. Czy była to chęć straty dodatkowych kilogramów, poprawa dotychczasowego trybu życia, podniesienie masy mięśniowej, lub może miałeś jeszcze inny powód? Być może szybki spadek motywacji pochodzi z tego, iż zrealizowałeś już własny plan oraz nie widzisz dalszego sensu ćwiczeń, i chociaż uważasz, iż nie musisz tego robić tak regularnie jak do owej chwili.

 

Ćwicz z głową!

Lecz nie jedynie brak czasu, przemęczenie, przepracowanie lub niesprzyjająca ruchowi pora roku (mroźna zima, deszczowa jesień) powodują, iż rezygnujemy z ćwiczeń. Kobiety niejednokrotnie odpuszczają sobie trening, kiedy nie widzą rezultatów lub kiedy zaczynają się nim nudzić. Szczególnie tenże pierwszy przypadek jest niezwykle częsty – liczymy, iż intensywny trening oraz męczenie się ćwiczeniami pozwalają nam szybko zrzucić otyłość oraz ukształtować figurę. Jednak nic z tego. W wypadku aktywności fizycznej jakość jest istotniejsza od ilości. Rezultaty będą, pod warunkiem, iż będziemy ćwiczyć systematycznie przez długi okres.

Brak motywacji, odpowiednia pora na zmiany!

Zmiana wymaga całkowicie nowego podejścia oraz zaangażowania, oraz może nam pomóc odzyskać straconą motywację do treningu. Jeśli dotąd wykonywałeś ćwiczenia kardio, może przyszedł czas na ćwiczenia siłowe. Jeśli twój trening zwykle był dosyć monotonny, możesz wprowadzić do niego całkowicie nowe składniki (np. element tańca) czy zmienić sposób trenowania (rower zamiast joggingu, zumba zamiast aerobiku itp.). Gdy twoim celem była strata wagi oraz tenże cel został wykonany, możesz przedefiniować własne plany oraz określić sobie nowe osiągnięcie do wykonania, na przykład trasę do przebiegnięcia w określonym odcinku czasowym, wypracowanie mięśni lub poprawę kondycji – wszystko zależy od ciebie.

 

Kiedy tracimy motywację?

Gdy z treningu na trening obserwujesz postępy siłowe, i z tygodnia na tydzień Twoja waga idzie w odpowiednią stronę – motywacja do treningów i utrzymywania właściwej diety nie stanowi kłopotu. Kłopoty rozpoczynają się w czasie kiedy przychodzi przestój. Wówczas także tracisz chęć na sport, i wyjście na siłownię staje się przymusem. Jednakże brak postępów nie jest jedynym anty – motywatorem. Przelotny brak formy, skrępowanie przed niezwykle silnymi kolegami, jacy krócej ćwiczą, przemęczenie organizmu i mnóstwo różnych elementów może na to oddziaływać. Niezależnie od tego co powoduje, iż nie masz chęci na sport – nie możesz się poddawać! Wiedz, iż możesz zrobić co tylko zechcesz z własnym ciałem, jedyną przeszkodą jest Twój mózg!