4 sprawdzone sposoby – jak się odstresować (przetrwać) w tych trudnych czasach?

Stres atakuje nas z każdej strony! Z każdej strony jakieś stresory. W pracy szef zdenerwuje. W domu partner. Wirus. Możliwość utraty pracy i zdrowia. Protesty. Powolne odbieranie praw. Naprawdę ciężkie czasy.

Mimo wszystko musisz zachować balans. Musisz (okej może nie musisz ale warto by było) znaleźć coś co Cię odstresuje. I tak jedni uciekają w alkohol. Inni w zajadanie stresów. Inni stosują leki na depresję. Tylko to prowadzi do kolejnych kłopotów i problemów.

Niżej przedstawiam Ci 4 zdrowe sposoby na przetrwanie w tych trudnych dla każdego czasach. O to one:

1. Medytacja.

Czym jest medytacja? Na pewno nie ma nic wspólnego z energia kosmosu, magią, czarami i innymi nadprzyrodzonymi mocami. Najprościej tłumacząc jest to trening uważności.

Po prostu siadasz, skupiasz się na wdech-wydech, wdech- wydech… i starasz się być w Tu i Teraz. A jak Twoje myśli uciekają (bo będą uciekać, to jest normalne) to dyscyplinujesz się i wracasz do wdech-wydech. I tak w kółko.

Z czasem coraz rzadziej myśli będą uciekać, a Ty skupisz się na dłużej. To oczyszcza umysł i odpręża.

Warto dodać, że na konkretne efekty trzeba poczekać kilka tygodni. I po jednej sesji, która powinna trwać od 10 do 20 minut nie odczujesz nic specjalnego. Oczywiście to Cię uspokoi i oczyści umysł ale Jest to metoda, która powinna stać się Twoją codzienną rutyna.

A stosują ją aktorzy, sportowcy, gwiazdy, uczeni. Modlitwa to też swego rodzaju medytacja. Medytacja to TECHNIKA, która faktycznie przynosi korzyści.

2. Hobby.

Rób to co lubisz albo zacznij robić to o czym zawsze marzyłaś. Może chcesz nauczyć się grać na gitarze, może lubisz malować obrazy, chcesz nauczyć się gotować (ale zdrowo 😉 ) lub łowić ryby.


Nie ma to znaczenia. Ważne jest aby odnaleźć coś co będzie sprawiać Ci radość, a jednocześnie pozwoli uciec od negatywnych myśli.

Takie czynności działają odstresowująco i pozwalają zapomnieć o problemach dnia codziennego, które Cię przytłaczają.

3. Sport, aby się odstresować.

Bieganie, siłownia, rower, basen. Rób to co sprawia Ci przyjemność. Uprawianie sportu jest numerem jeden. Ma szereg korzyści wpływających na umysł i ciało. Tego nie da się zastąpić, to po prostu trzeba robić.

To jest must have, które oczyści Twój umysł i wzmocni ciało. W aktualnych czasach aktywność powinna być obowiązkowa, a często i coraz częściej jest niestety zaniedbywana. A tracisz na tym tylko Ty.

4. Suplementacja.

Można się tez wspomóc suplementami. Istnieją suplementy, które mają specyficzny wpływ na ludzkie ciało i umysł.

Zwiększają odporność na stres i niwelują jego skutki. Oraz utrzymują równowagę organizmu adaptując go do niesprzyjających warunków zewnętrznych np. niewłaściwa dieta, wolne rodniki, promieniowanie, zanieczyszczenie powietrza.

Są to suplementy na bazie roślin tzw. adaptogeny, a ich skuteczność potwierdzona jest badaniami. Są też oczywiście nieszkodliwe. A być może już o nich słyszałaś albo stosowałaś zaliczają się do nich np. ashwagandha, maca, różeniec górski.

Podsumowując

Aktualne czasy są dla nas za szybkie. Wszech obecny wyścig szczurów i ciągła pogoń za marzeniami niestety rujnują nasze sylwetki ale i zdrowie psychiczne. Dlatego koniecznie należy o to zadbać i wypracować równowagę. Włącz do swojego życia powyższe metody. A szybko zobaczysz pozytywne efekty.