Jak sprawnie wznowić treningi po długiej przerwie?

Czy łatwo jest wrócić do treningów po długiej przerwie? Zdecydowanie nie. Człowiek ma tendencję do dość szybkiego odpuszczania sobie. Czasem nawet kilka dni przerwy sprawia, że nie chce nam się chodzić na siłownię, zacząć biegać czy też znów grać w piłkę nożną. Na myśl o wysiłku fizycznym, automatycznie czujemy niechęć. Być może wydaje nam się, że w tym czasie moglibyśmy zrobić wiele innych rzeczy. Bardziej interesujących, które naprawdę dawałyby nam satysfakcję. Czy jest to jednak prawdą? Zazwyczaj nie. Zmarnowalibyśmy ten czas na oglądanie telewizji czy też granie na komputerze. Zrezygnowalibyśmy z treningu, który jest pożyteczny dla naszego zdrowia i organizmu, na rzecz czasem po prostu bezwartościowej rozrywki.

 

Ustalaj możliwe do zrealizowania cele

 

Jak zatem znaleźć w sobie siłę do tego, by wrócić do treningów i znów poczuć ten sam zapał co wcześniej? Przede wszystkim nie powinniśmy sobie od razu narzucać zbyt wysokiej poprzeczki. Być może wcześniej mieliśmy spore osiągnięcia i teraz również chcielibyśmy takie mieć. Byliśmy w stanie podnosić spore ciężary, długo wytrzymywaliśmy na bieżni. Gdy jednak od razu tak wysoko postawimy sobie poprzeczkę, równie szybko możemy niestety się również zrazić. Być może coś nam nie do końca wyjdzie, nie będziemy w stanie zrealizować swoich oczekiwań. Wówczas prawdopodobnie tak szybko jak przybyliśmy na trening, znów z niego zrezygnujemy. By zatem sprawnie wrócić do treningów, musimy podejść do tego również racjonalnie. Jeśli zaczniemy powoli, wszystko będzie nam wychodzić i znów poczujemy w sobie pasję do wysiłku fizycznego, o wiele łatwiej będzie nam wrócić pod względem mentalnym.

 

Odpowiednia ilość treningów

 

Dobrze jest również szybko oderwać plaster, czyli nie pobłażać sobie jeśli chodzi o częstotliwość treningów. Takie optymalne minimum, to oczywiście trzy treningi w ciągu tygodnia. Na początku może jednak chodzilibyśmy na jeden, by na nowo się wdrożyć. Czy to dobra opcja? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim przez pozostałe sześć dni tygodnia, cały czas byśmy się rozleniwiali. Ten jeden dzień w tygodniu, w gruncie rzeczy nic by nam nie dał. Nie musimy od razu robić wszystkiego co kiedyś, ale regularność i systematyczność jest bardzo ważna. Dość łatwo ją stracić, dlatego należy się pod tym względem pilnować.

 

Znajdź partnera lub trenuj z trenerem

 

Warto również pomyśleć o tym by znaleźć kogoś, kto zechce z nami wybrać się na siłownię czy też bieg po parku. O wiele łatwiej jest nam wrócić do aktywności fizycznej wtedy, gdy mamy kogoś przy swoim boku. Kto nas będzie wspierał, motywował, z kim będziemy mogli także w międzyczasie porozmawiać. Gdy jesteśmy na siłowni sami, łatwo jest nam się poddać, ponieważ nie znamy innych ludzi i się tego nie wstydzimy. Natomiast przy osobie bliskiej, nie tak łatwo zrezygnować. Wówczas czasem pomimo własnej niechęci, staramy się brnąć do przodu. Małymi kroczkami wciąż poprawiamy swoje wyniki.

Jak widać by sprawnie wrócić do treningów potrzeba jest nam systematyczność, nie narzucenie sobie nierealnych oczekiwań i motywacja, najlepiej w postaci osoby, która rozpocznie chodzenie na treningi z nami.