Ciąża jest stanem, w którym kobieta musi bardzo na siebie uważać. W czasie ciąży jest ona narażona na wiele czynników, które mogą spowodować różne kłopoty. Generalnie uważa się, że podczas ciąży nie wolno wykonywać żadnych czynności, które nadmiernie obciążają kobietę, które mogą powodować zagrożenie ciąży. Jeżeli ktoś by zapytał, czy w czasie ciąży można ćwiczyć na siłowni, to naturalną odpowiedzią wielu osób byłoby zaprzeczenie. Jednak nie jest to prawdą.
Siłownia w czasie ciąży?
Wydaje się, że trening siłowy podczas ciąży jest bardzo złym pomysłem. Jednak w przypadku, gdy ciąża przebiega bez żadnych komplikacji, a kobieta czuje się dobrze, może pozwolić sobie na drobne obciążenie, które przyniesie wymierne korzyści dla przyszłej matki. Pamiętajmy jednak o rozwadze. Decyzja o przystąpieniu do ćwiczeń na siłowni w ciąży powinna być raczej konsultowana z lekarzem, który musi potwierdzić, że ciąża nie jest w żaden sposób zagrożona.
Podczas ciąży można kontynuować treningi
Wiele kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia, nie chce rezygnować w czasie ciąży z ćwiczeń. Jeżeli ktoś regularnie uprawia jakiś sport, czy regularnie chodzi na fitness, sytuacja, w której przerwie swój plan treningowy może prowadzić do pogorszenia jego samopoczucia. Stąd też część pań decyduje się na kontynuowanie ćwiczeń na siłowni. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, to uczęszczanie na siłownie może być nadal przez kobietę ciężarną kontynuowane.
Ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży zawsze mogą się wiązać z pewnym ryzykiem. Dlatego też warto tak dobierać swój trening siłowy, żeby nie miał prawa zaszkodzić płodowi. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dotyczących tego, jak kobieta z ciążowym brzuszkiem, powinna korzystać z siłowni.
Pij wodę oraz dbaj o odpowiedni poziom węglowodanów w organizmie
Podczas ciąży niezwykle ważne jest spożywanie wody. W czasie ćwiczeń fizycznych organizm będzie potrzebował tej wody jeszcze więcej. Dlatego też już kilka godzin przed treningiem warto wypić kilka szklanek wody. Przed samym treningiem także warto wypić szklankę, czy też połowę szklanki dobrej wody. Podczas właściwego treningu konieczne będzie spożywanie wody w regularnych odstępach na przykład co 15 – 20 minut. Oczywiście nie zapomnijmy o odpowiednim nawodnieniu już po zakończonym treningu.
Ważne jest także dostarczanie organizmowi węglowodanów. Po zakończonym treningu dobrze będzie zjeść trochę owoców, czy napić się mleka, dzięki czemu organizm otrzyma dawkę węglowodanów. Węglowodany są dla organizmu łatwo przyswajalnym źródłem energii, dlatego też są tak istotne.
Nie przesadzaj z tempem
Ciąża nie wyklucza możliwości wykonywania ćwiczeń na siłowni, jednak nie jest to czas na nadmierne przemęczanie organizmu. Kobieta w ciąży nie powinna przesadzać z ilością serii poszczególnych ćwiczeń ani też z nadmiernym dźwiganiem, czy nadmiernym bieganiem. Tempo ćwiczeń dla kobiety ciężarnej powinno być dość umiarkowane. Warto kontrolować swoje tętno, które nie powinno przekroczyć około 130 uderzeń na minutę. Trzeba także mieć pewną samokontrolę i jeżeli kobieta czuje, że za bardzo się przemęcza, warto przystopować. Lepiej jest odpuścić ćwiczenia, niż mieć późniejsze kłopoty z ciążą.
Trenuj tylko wtedy, gdy czujesz się dobrze
Podczas ciąży występować mogą różne dni. Trafią się okresy, gdy kobieta będzie się czuła wyśmienicie, natomiast mogą się także trafić gorsze dni, podczas których może czuć nudności, mogą pojawiać się zawroty głowy, czy nawet wymioty. Jeżeli trening przypadnie właśnie na taki gorszy dzień, dobrym pomysłem będzie rezygnacja z treningu tego dnia.
Przeciwwskazania do ćwiczeń podczas ciąży
Generalnie trening siłowy w czasie ciąży nie jest szkodliwy, a wręcz przeciwnie – jest korzystny, jednak istnieją sytuacje, w których wykonywanie ćwiczeń będzie bardzo niewskazane. Należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej zrezygnować z ćwiczeń podczas ciąży w następujących przypadkach:
- gdy występują krwawienia
- gestoza ciążowa
- niedokrwistość
- cukrzyca
- choroby serca
- choroby płuc
- niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa
- wielowodzie, małowodzie
- łożysko przodujące
- ciąża wielopłodowa
Powyższe wskazówki na pewno pomogą wielu przyszłym mamom, które decydują się trenować w czasie ciąży. Pamiętajmy, że trening fizyczne pozytywnie wpływa na organizm kobiety w tym wyjątkowym stanie, jednak należy zachować stosowną ostrożność i nie przesadzać z przesilaniem się.