Fakty i mity na temat suplementów przyśpieszających odchudzanie

Suplementy przyśpieszające odchudzanie to jeden z tematów, który zwykle pojawia się przy omawianiu akcji masowego odchudzania, czyli wczesną wiosną. Presja jaka pojawia się mainstream-owych portalach i ogólne przeświadczenie, że z pewnością Wszyscy wiosną dążą do zrzucenia wagi uruchamia cały zestaw tematów. A będą nimi:

  • diety odchudzające
  • sport outdoor
  • sport indoor
  • suplementy przyśpieszające odchudzanie

 

Czy suplementy na odchudzanie działają?

 

Zwolenników i przeciwników stosowania suplementów przyśpieszających spalanie tkanki tłuszczowej godzi teoria środka, która mówi, że preparaty te stanowią bezpieczne (po warunkiem bezpiecznego źródła zakupu) i przydatne uzupełnienie codziennej diety i intensywnego w miarę możliwości treningu. Trzeba pamiętać, że suplementy te nigdy nie działają niezależnie i nigdy nie zastąpią ani diety, ani treningu. Natomiast stanowią świetne wspomaganie i uzupełnienie podejmowanych działań skierowanych na odchudzanie, ułatwiają osiągnięcie zamierzonego celu. Dlatego, jeżeli zaakceptujemy tę zależność, odrzucimy myślenie o suplementach jak o sprawcy cudów pozostanie dieta, wysiłek fizyczny oraz wspomaganie dla obu ścieżek.

 

Popularne mity na temat suplementów przyśpieszających odchudzanie

 

Najczęstszym argumentem przywoływanym przez przeciwników preparatów wspomagających odchudzanie jest przekonanie o ich szkodliwym oddziaływaniu na serce oraz wątrobę. Bardzo często suplementy wspomagające odchudzanie zawierają kofeinę zwiększającą częstotliwość akcji serca i podnoszącą wydolność organizmu. U osób wrażliwych na kofeinę mogą one podnieść ciśnienie krwi. Nieprawdą jest jednak, że substancja ta powoduje nieodwracalne zmiany w sercu oraz układzie naczyniowym. Działanie kofeiny zawartej w suplementach można przyrównać do jej dawki w kawie czy mocnej herbaty. Ostrożność oczywiście jest niezbędna, koniecznie należy czytać skład preparatu a wystrzegać się ich stosowania powinny osoby ze zdiagnozowaną chorobą sercowo-naczyniową

Te same obiekcje dot. oddziaływania suplementów na wątrobę, według wrogów preparatów wspomagających odchudzanie kapsułki stanowią obciążenie dla wątroby a nawet trwale ją uszkadzają. Jednak żadne z badań nad składnikami suplementów wspomagających odchudzanie dopuszczonych do obrotu farmaceutycznego w krajach Unii Europejskiej nie udowodniło tak drastycznego oddziaływania na ten organ czy jakiekolwiek inne narządy wewnętrzne człowieka.

 

Dobry suplement zastąpi dietę

 

Niestety nikt jeszcze nie wymyślił pigułki o właściwościach odchudzających, takiej która wykonałaby za nas całą pracę, czyli nie musielibyśmy niczego w naszym życiu zmieniać a waga sama by spadała do upragnionego progu. Wiele suplementów diety wspomagających odchudzanie może zwiększyć spalanie tłuszczu, ale tylko w powiązaniu z innymi działaniami, czyli będą skuteczne pod warunkiem odpowiedniej ilości włożonej pracy.

Świadome i realistyczne podejście do stosowania suplementów przyśpieszających odchudzanie może przynieść naprawdę doskonałe wyniki, pod warunkiem, że oczekiwania nie zastąpią diety i optymalnego ruchu.