Źle dobrany trening może zniekształcić sylwetkę.

Za przykład źle dobranego treningu posłużę się popularnych crosffitem. Bez wątpienia ta forma aktywność ma dużo zalet np. element rywalizacji, który zmusza uczestników do intensywnej pracy i to właśnie chyb on sprawia, że crossfit zdobywa taką popularność. Crosffit jest wymagający i jest naprawdę skuteczny w przepalaniu kalorii co skutkuje mała ilością tkanki tłuszczowej pod skórą.

Ale… no właśnie zawsze jakieś „ale”.

Ale praktycznie cały czas obciążasz w nim te same partie mięśniowe np. nogi, korpus, ręce, plecy przez ćwiczenia, które bazują tylko na sztangach, kettlach oraz powtarzających się ruchach jak wyciskania, rwania, przysiady.

Te ćwiczenia są świetne ale bez skupienia się na słabych stronach swojej sylwetki możesz “niechcący” rozbudować jeszcze bardziej te partie, których nie chcesz. Taki efekt można zauważyć wśród kobiet, które trenują długi czas crosffit.

Mają one bardzo mocno rozwinięte pośladki, uda, szerokie plecy i ramiona. Wygląda to niesymetrycznie. Oczywiście nie wszystkie kobiety tak wyglądają bo w dużej mierze to zależy od genetyki.

Trening siłowy vs Crossfit

Porównując te dwie formy treningu, które bazują na zewnętrznym obciążeniu. To trening siłowy odpowiednio ułożony daje Tobie możliwość doboru ćwiczeń do konkretnego typu sylwetki co jest ogromnym plusem i przewagą nad crossfitem i innymi formami aktywności. Zajęcia grupowe jak crossfit, aerobik itp. nigdy nie będą spersonalizowane pod sylwetkę. Są to treningi ogólnorozwojowe, które rozwijają wszystko.


Chcesz poprawić sylwetkę czy chodzi tylko o dobrą zabawę?

To bardzo ważne. Musisz zadać sobie pytanie. Czy chcesz poprawić sylwetkę czy zależy Ci na aktywności dla zabawy/rywalizacji. Jeśli wybierasz odpowiedź pierwsza to trening powinien być zaplanowany z głową i indywidualnie pod typ Twojej sylwetki (tu przyda się pomoc trenera lub doświadczonej osoby, która zasugeruje nad czym warto popracować).

Odpowiedni trening jest kluczowy

Odpowiednio ułożony trening na siłowni jest kluczowym czynnikiem aby kształtować swoje ciało tak jak chcesz i poprawiając w nim słabe strony, a o to chyba chodzi. Natomiast mniej uwagi poświęcać na dobrze rozwiniętych partiach. Bo po co jest rozwijać skoro są dobre.

Chcesz zbudować zgrabną, symetryczną sylwetkę to ćwicz z głową i planem na siebie.