Przetrenowanie – największy wróg osób aktywnych fizycznie

Radosław Kojta

Przetrenowanie – największy wróg osób aktywnych fizycznie

Przetrenowanie określane jest jako przewlekłe zmęczenie. Pojawia się wtedy, kiedy organizm ma już dość nakładanych na niego obciążeń i potrzebuje przerwy. Należy przede wszystkim zapamiętać, ze dobry trening to idealny balans pomiędzy obciążaniem organizmu, a regeneracją. Jeśli natomiast skupimy się głównie na tym pierwszym, szybko możemy tego pożałować.

Przetrenowanie – kto jest na nie narażony?

Przetrenowanie może przydarzyć się każdej osobie – zarówno początkującemu adeptowi siłowni, jak i osobie zaawansowanej. Jeśli tylko będziemy stawiać przed sobą zbyt ambitne cele, które będą niemożliwe do zrealizowania w tak krótkim odstępie czasu, możemy być pewni, że dopadnie i nas.

Głównymi przyczynami przetrenowania są: zbyt wyśrubowane plany treningowe, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość czasu na odpoczynek i regeneracje. Sytuacji nie poprawia obecne tempo życia wielu ludzi, którzy bardzo często są narażeni na stres i emocje.

Przetrenowanie bardzo często jest mylone z przemęczeniem. Są to jednak dwie zupełnie odrębne reakcje organizmu. O ile przemęczenie to tylko stan chwilowy, który przechodzi najczęściej po kilku dniach poświęconych na odpoczynek, a jego objawy są głownie fizyczne, tak przetrenowanie wiąże się również z znaczącym spadkiem formy psychicznej. Jest to niestety stan, z którego wychodzi się bardzo długo.

Jak rozpoznać przetrenowanie?

Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że jesteśmy przetrenowani. Do głównych z nich należą:

Fizyczne objawy przetrenowania:

 • wyczerpanie organizmu
 • problemy z koordynacją ruchową
 • podniesiona temperatura ciała i zwiększone tętno
 • duszności
 • bóle i zawroty głowy
 • bóle serca
 • bóle mięśni i stawów
 • nadmierne pocenie się

Psychiczne objawy przetrenowania:

 • zmniejszony popęd seksualny
 • problemy z koncentracją
 • znaczący pogorszenie samopoczucia
 • zniechęcenie do życia
 • agresywność
 • otępienie

Jak uniknąć przetrenowania?

Przetrenowaniu lepiej zapobiec niż leczyć. Najprostszym sposobem będzie regularna obserwacja organizmu i świadome układanie planu treningowego. Jeśli tylko nasz organizm zacznie wykazywać spadki formy, należy reagować jak najszybciej, obniżając intensywność treningu i pozwalając sobie na dłuższą regenerację. Jeśli sytuacja się nie poprawia, najlepiej będzie zmienić na pewien czas plan treningowy, poprawić dietę i zwiększyć czas przeznaczony na sen. Raz na jakiś czas warto wprowadzić sobie kilkutygodniowy okres roztrenowania, w którym albo rezygnujemy z ćwiczeń całkowicie, albo poświęcamy się wyłącznie mniej intensywnym formom wysiłku.

Powrót do formy po przetrenowaniu

Wychodzenie z przetrenowania jest bardzo ciężkie i wymaga sporej ilości pracy. Zazwyczaj konieczna jest całkowita rezygnacja z treningów, do momentu aż organizm całkowicie się zregeneruje, a psychika zacznie poprawnie pracować. W mniej drastycznych przypadkach wystarczy tylko ograniczyć nieco treningi i zmienić dietę, a także wprowadzić w życie dodatkowe formy regeneracji jak np. masaże.

Należy pamiętać, że zbyt ambitny trening może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i licznych kontuzji, a wtedy powrót będzie już niemożliwy. Warto więc czasem odpuścić, by móc się cieszyć zdrowiem przez cały czas.

Jeśli chcesz uniknąć przetrenowania to Twój plan treningowy powinien być odpowiednio zaplanowany. Dlatego w takim przypadku przydaję się bardzo pomoc Trenera. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *