NEAT – spontaniczna aktywność

Aby zobrazować Tobie jak ważna jest w ciągu dnia aktywność nie związana z treningiem (NEAT). Przedstawię to za pomocą historii 2 kobiet Ania i Karolina. Obie panie pracują w tym samym miejscu, na podobnych stanowiskach. Praca typowo biurowa – siedząca większość dnia.

Ania do pracy ma 5 km od miejsca zamieszkania:

  • Przed pracą musi wyprowadzić swoje pupila. Robi to otwierając drzwi i wypuszcza Reksia aby pobiegał na podwórku.
  • Do pracy jedzie samochodem, parkując zaraz przy wejściu.
  • Pracę ma biurową i wszystkie sprawy wewnętrzne załatwia przez telefon.
  • Wracając z pracy zajedzie do osiedlowego sklepu po zakupy dla rodziny.
  • Kiedy już zrobi obiad dla dzieci kładzie się aby odpocząć po ciężkim dniu i odpala ulubiony serial. I ponownie wypuszcza Reksia na siku.
praca biurowa

Karolina tak się składa, że jest sąsiadką Ani czyli do pracy również ma 5km ale…

  • Karolina ma kundelka ze schroniska, którego uwielbia i uwielbia wychodzić z nim na spacer. Robi to codziennie przed pracą, 30 minut spaceru z pupilem.
  • Do pracy ma tylko 5 km więc jedzie rowerem. Nie jest to na tyle duży dystans aby się spocić, więc dlaczego nie.
  • W pracy zamiast siedzieć cały dzień przed biurkiem woli sprawy wewnętrze załatwić osobiście. W ten sposób chodzi po całej firmie i załatwia co trzeba.
  • Wracając z pracy jedzie do domu, odstawia rower, a następnie pieszo idzie po zakupy.
  • Wieczorkiem ponownie 30 minut na spacer i zabawę z psem.

Mamy dwie kobiety, które mają pracę biurową ale Karolina jest szczupła i trzyma formę, a Ania jest tym typem kobiety, która cały czas zadaje sobie pytanie „jak ona to robi, że cały czas dobrze wygląda?”. Odpowiedź jest prosta. Wszystko zależy jak wygląda Twój dzień. Można go spędzić leniwie jak Ania, a można i aktywnie mimo, że jedna i druga kobieta pracuje w tym samym miejscu i na tym samym stanowisku.

Ania spali w ciągu dnia nieporównywalnie mniej kalorii od Karoliny. Co może powodować w połączeniu z nieodpowiednim odżywianiem nadwagą. Tak też często się dzieje.

NEAT

NEAT – Ania vs Pan Miecio

Aby jeszcze bardziej zobrazować jak ogromny wpływ na spalone kalorie ma aktywność nie związana z treningiem (NEAT) to porównajmy panią Anie, która pracuje przy biurku i pana Miecia, który pracuje ciężko fizycznie na budowie przez 10h dziennie. Różnica w spalonych kaloriach w ciągu dnia może sięgać nawet 2000kcal dziennie!

Oczywiście nie chodzi o to aby pani Ania zaczęła pracę na budowie bo chce być szczupła ale to pokazuje jak ważna jest spontaniczna aktywność czyli Twoja praca, sprzątanie, schody zamiast windy, jazda rowerem do pracy itd.

I to od Ciebie zależy jak aktywnie spędzisz swój dzień np. czy wjedziesz windą na drugie piętro czy pójdziesz schodami. O takie drobne aktywności chodzi, które w ciągu dnia potrafią spalić o wiele więcej kalorii a to będzie skutkowało, że cały czas trzymasz formę.

Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek na płaski brzuch, przeczytaj ten artykuł.