Makro czy kalorie – co ważniejsze?

Co jest ważniejsze makro, kalorie, ilość posiłków czy rozkład BTW? Często się zastanawiacie nad tym co jest najważniejsze w diecie. Poniższa piramida to przedstawia.

piramida makro czy kalorie
  • U samej podstawy jest zawsze kaloryczność, która determinuje Twój cel:

– chcesz schudnąć, jesz mniej niż potrzebuje ciało (jeśli interesuje Cię odchudzanie to zobacz wpis “Kod na odchudzanie został złamany”)

– jeśli chcesz utrzymać wagę ciała, musisz utrzymać tak zwane całkowite zapotrzebowanie (kaloryczność zero)

– chcesz przytyć (budować masę mięśniową) jesz więcej niż ciało potrzebuje (jeśli to Twój cel, sprawdź koniecznie wpis “Przewodnik Kształtowanie Kobiecej sylwetki”)

  • Następnie są makroskładniki czyli białka, tłuszcze i węglowodany. Ich rozkład jest kluczowy jeśli zależy Ci na dobrym zdrowiu oraz sylwetce. Pełnią rolę m.in. budulcową np. białka budują mięśnie. Odpowiedni rozkład jest kwestią indywidualną. Nie na każdego działa to samo.
  • Kolejnym istotnym punktem są mikroskładniki, które muszą być „zdobyte” z pożywieniem. Są to np. żelazo, cynk, chrom. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, regenerację. Niedobory powodują dysfunkcje organizmu np. niedobory żelaza powodują anemię. Warto wiedzieć, że nadmiar też jest szkodliwy.
  • Ilość posiłków nie jest tak istotna jak wiele osób uważa. U osób zdrowych ilość posiłków nie ma znaczenia. Możesz jeść 6 jak i 2 posiłki dziennie. Ilość będzie kwestią indywidualną, jeśli Twoje zapotrzebowanie wynosi 4000 kcal dziennie to ciężko jest to zmieścić w 2 posiłkach. Co nie znaczy, że jest to nie możliwe.

    Ilość posiłków ma natomiast znaczenie u osób, które mają problemy ze zdrowiem i narzucony system żywieniowy wymaga np. mniejszych porcji ale częściej.
  • Na samym końcu znajduje się suplementacja, o którą powinny zadbać szczególnie osoby na deficycie kalorycznym. Deficyt powoduje, że nie dojadasz więc i nie dostarczasz wystarczającej ilości niektórych mikroelementów. Dlatego warto je uzupełnić za pomocą suplementacji.

Ale tak naprawdę…

Piramida przedstawia pewną hierarchię ważności ale prawda jest taka, że nie możemy nic wykluczyć i to CAŁOŚC TWORZY SKUTECZNY SCHEMTA. Musisz zadbać o każdy element.