5 nawyków, które poprawią Twoje zdrowie

Nie musimy każdego dnia odwiedzać lekarza, łykać witaminek i sprawdzać sobie pulsu, by czuć się zdrowo. Tak naprawdę wystarczy nam zbilansowana dieta oraz mądry sposób życia, który umożliwia nam zarówno odpoczynek, jak i wysiłek. Jak żyć zdrowo i w zgodzie z własnym ciałem? Te nawyki Wam w tym pomogą.

Ruszaj się

W zdrowym ciele zdrowy duch – to powiedzenie ma w sobie wiele prawdy. Uprawianie sportu pozwala nam na zachowanie dobrej kondycji fizycznej, także z biegiem lat oraz oczywiście poprawę naszego ciała. Wszelkie problemy z kręgosłupem czy stawami, ale także nadciśnienie, choroby serca czy oczywiście otyłość, pójdą w niepamięć, jeśli będziemy dbać o stały ruch. Nie wystarczy wiele. Każda osoba, która zarzeka się, że nie ma czasu na ćwiczenia, jest po prostu leniwa. Czasem wystarczy tylko pół godziny dziennie przeznaczyć na spacer, lekki trucht czy ćwiczenia w domu, by czuć się znacznie lepiej i zdrowiej.

Zadbaj o zdrową dietę

Oczywiście zachowanie odpowiedniej, umiarkowanej diety jest kluczowe do zachowania zdrowia naszego ciała. Często jednak nie wiemy, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy jeść. Wizyta u dietetyka w takich sytuacjach wydaje się odpowiednim wyjściem. Specjalista doradzi nam bowiem, jakie produkty są odpowiednie dla naszego organizmu, biorąc pod uwagę ewentualne choroby czy alergie oraz przyzwyczajenia żywieniowe. Jeśli jednak nie zdecydujecie się na wizytę u dietetyka pamiętajcie – mądra dieta jest urozmaicona i zrównoważona. Staramy się jeść wiele składników, jednak nie opychać się nim. Pamiętajmy, że jelita to nasz drugi mózg i musimy o nie zadbać.

Śpij

Gdy myślimy o zdrowym życiu, bardzo często zapominamy o kwestii odpoczynku. Kto w dzisiaj ma w ogóle czas na odpoczywanie? My powinniśmy go mieć, jeśli zależy nam na poprawnej pracy naszego organizmu. Ciało nie jest w stanie funkcjonować na rezerwach energii, a ją jesteśmy w stanie zapewnić mu dzięki dwóm rzeczom: jedzeniu i spaniu. Regeneracja jest niezbędna nie tylko, by mieć siłę do działania. Zapewnia ona także spokój duchowy, odpowiedni stan naszej psychiki. Brak snu nie bez powodu objawia się spadkiem energii i omamami.

Nie zapominaj o badaniach

Często zapominamy o tym, że wizyty u lekarza mają nie tylko zapewnić nam odpowiednie recepty, gdy jesteśmy przeziębieni. Dzięki nim sprawdzamy stan naszego ciała, a badania zapewniają nam możliwość bacznego obserwowania, czy nie dzieje się z nami coś niepokojące. Dlatego zamiast odkładać profilaktyczne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, pamiętajmy o nich i pilnujmy tego, by zawsze wiedzieć, co dzieje się w środku naszego organizmu.

Pij wodę

To mogłoby wydawać się najbardziej oczywistą rzeczą na świecie, gdyby nie fakt, że o wodzie zapominamy właściwie każdego dnia. Pijemy kawy, herbaty czy soki, nadal w niewystarczających ilościach, a zapominamy o tym, z czego składa się większość naszego organizmu – o wodzie. Dzienne zapotrzebowanie to około 2 litry. Woda pomaga nam oczyszczać się z toksyn, filtrować nerki i oczywiście nawadniać całe ciało. Dodatkowo nie zawiera cukru, a zatem jest znacznie lepszym wyborem niż soki czy kawy.